Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

       

NÁVODY » President TRUMAN ASC

P R E S I D E N T TRUMAN  ASC

 

N Á V O D   K  O B S L U Z E

Vítáme Vás ve fascinujícím světě radiového CB vysílání. Děkujeme Vám za zakoupení nejmenší radiostanice President  Truman ASC  od francouzského výrobce Groupe President Electronics.

Zakoupili jste si kvalitní , moderní radiostanici, která je určena zejména do automobilů a která se vyznačuje především jednoduchou obsluhou . Přesto je  Váš President Truman ASC vybaven všemi důležitými funkcemi většinou plně automatizovaných tak, aby se řidiči v automobilech mohli soustředit při jízdě především na řízení automobilu.  Jednou z podstatných funkcí, které jsou již samozřejmostí ve všech radiostanicích  President je systém ASC ( Automatic Squelch Control ) pro potlačení šumu a tím zvýšení komfortu při provozu radiostanice a multinormní funkce, která umožňuje nastavit podle symbolu země každou evropskou normu pro vysílání , kde se zrovna autem nacházíte ( včetně 80. kanálové verze) .  President Truman ASC umožňuje podle země volbu přísl. modulace FM/AM ( v ČR je možno vysílat jen v FM modulaci ! ) a zamknout veškeré navolené funkce vč. čísla kanálu proti náhodnému přeladění. Na rozdíl od starších nejmenších modelů President má President Truman ASC moderní přehledný LCD displej s plnohodnotným S/RF  metrem pro odečítání velikosti přijímaného signálu v S hodnotách ( esíčka).  President Truman ASC  zaručuje nadprůměrný ovládací komfort a příslovečnou mimořádnou spolehlivost a životnost, jako je tomu u všech výrobků značky President .

Než zapnete přístroj, přečtěte si pečlivě návod k obsluze , ať využijete všech jeho možností.

Popis ovládacích prvků - přední  strana :

1) VOLUME - vypínání a zapínání radiostanice a nastavení potřebné úrovně hlasitosti příjmu.

2) DISPLEJ – osvětlený LCD displej indikuje všechny zvolené funkce. Má plnohodnotný S metr pro odečítání velikosti přijímaného signálu a vysílaného výkonu.

3) SQUELCH - manuální a automatická regulace ( filtrace) šumu a rušení. Otáčením doprava  nastavte ručně  blokaci šumu tak, že v okamžiku, jak šum zmizí, ponechte tuto polohu pro provoz Vaší radiostanice . Dalším otáčením ve směru hod. ručiček byste  snížili citlivost natolik, že Vaše radiostanice propustí jen silné ( blízké) signály.  Upozornění : nastavená hodnota tzv. šumové  brány se  mění  v průběhu  dne . Je nutn proto občas provést kontrolu a  knoflík  dostavit. Jinak se může projevit  zvýšené rušení podle stavu ionosféry. Lépe v automobilu použijte automatické  nastavení: pomocí ASC - levá krajní poloha, se zapojuje mikropočítač, který kontroluje automaticky okamžitý stav ionosféry a podle toho nastavuje úroveň filtrace šumu ( squelch) bez nutného zásahu obsluhy. Automatika propustí jen silnější , komunikativní signály. Pro příjem velmi

slabých signálů automatiku vypněte. ASC také potlačuje ostatní druhy rušení , např.

průmyslové . ASC zvyšuje tak komfort provozu vysílačky a je patentován firmou

Groupe President Electronics .

4) KANÁLOVÝ VOLIČ - slouží k nastavení požadovaného čísla kanálu. Poslední navolený kanál si radiostanice pamatuje i po vypnutí a následném zapnutí přístroje.  Pomoci kanálového voliče se také volí kód země pro nastavení normy, viz dále. Změna kanálu je indikována na displeji a také charakteristickým pípnutím ( beep), které lze vypnout/zapnout delším stisknutím tlačítka KEY BP.

5) F- KEY BP – zdvojené tlačítko,

KEY BP dlouhým stiskem cca 1 sec. aktivujeme/ deaktivujeme funkci kontroly změny čísla kanálu ( signál beep), indikace je na displeji

F – pomocím tohoto tlačítka volíme příslušnou normu země, kde se s radiostanicí nacházíme vzhledem k tomu, že každá země v Evropě má jinou svou nár. normu pro provoz a vysílání radiostanic a tyto se od sebe značně liší. Nedodržení se následně pokutuje. Pro Českou republiku ( je povoleno vysílání v FM modulaci a až 80. kanálů ) zvolte symbol země  EC ( 40 kanálů FM, 4 W vysílaný výkon), nebo německou normu, symbol d  ( 80. Kanálů FM, 4 W). V tomto případě zvolte FM modulaci. Podrobný přehled je v tabulce Evropské normy.

Postup: - vypněte radiostanici

- zapněte radiostanici se stisknutým tlačítkem F, na displeji bliká ikona

zvolené konfigurace – země

- otáčejte kanálovým voličem a zvolte symbol země, kde se právě

nacházíte.  Indikace je zobrazena na displeji.

- stiskněte znovu tlačítko F tak, aby přestalo na displeji F blikat.

- znovu vypneme radiostanici a zapneme.  Konfigurace modulací, výkonů

a kmitočtů povolených v dané zemi je uložena

Tabulka Evropské normy dle jednotlivých  zemí  :

6) AM/ FM LOCK

AM/FM – přepínání modulací , v ČR je povolena k vysílání jen FM ( kmitočtová )

modulace  (až 80 kanálů). V některých evropských zemích i  AM , viz tabulka

konfigurací. AM ( amplitudovou ) modulaci  můžete využít v zahraničí, např. pro

zvlněný a méně rovinatý terén, kde je  účinnější.  Radiostaniceje vybavena pro

pro AM automatickým filtrem ANL pro potlačení šumu. Indikace modulace je na

displeji.

LOCK – delším stisknutím cca 1 sec aktivujeme zámek proti náhodnému

přeladění zvolených funkcí. Vysílání a příjem je na zvoleném kanále možný,

indikace je na displeji.

7) MIKROFONNÍ KONEKTOR – pro elektretový mikrofon President, je součásti dodávky, neprovádějte záměnu za mikrofony jiných značek než President, může dojít k vážnému poškození radiostanice.

8) Elektretový mikrofon President umožňuje komunikaci a přepínání vysílačky z vysílání na příjem a opačně pomocí tlačítka PTT . Hovořte normální hlasitostí ze vzdálenosti cca 5 cm. Stisknutím PTT tlačítka přepnete  radiostanici

na vysílání. Pokud chcete slyšet odpověď, uvolněte tlačítko, stanice se

automaticky přepne na příjem. Indikace je na displeji.

Zadní strana  :

A – přívodní napájecí kabel ( červený  :   + pól )

B – konektor pro napojení venkovní antény   prostřednictvím

PL konektoru . Antény musí být odborně montovány a seřízeny pomoci PSV měřáku

C – přípoj pro externí reproduktor ( 5 W, 8 ohmů), např. President HP1, HP2.

Technické parametry :

Počet kanálů ……………………….  40 - 80 k. FM, 0-40 k. AM dle nastavené konfigurace

Modulace  ………………………….    AM + FM   ( v ČR je k vysílání určena FM modulace)

Vysílaný výkon ……………………..  4 W FM , 1 -4 W AM, dle nastavené konfigurace

Kmitočtový rozsah ………………… 26. 960 až 27.991 MHz dle nastavené konfigurace

Impedance antény …………………  50 ohmů

Napájecí napětí …………………….  cca 13,2 V

Mezikanálová selektivita …………  60 dB

Citlivost …………………………….  0,5 - 113 dBm

Rozměry v mm ……………………..  150 ( délka) x 120 ( hloubka) x 45 ( výška)

Hmotnost …………………………… 0,7 kg