Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

       

NÁVODY » President TEDDY ASC

P R E S I D E N T TEDDY

 

N Á V O D   K  O B S L U Z E :

 

Vítáme Vás ve fascinujícím světě radiového CB vysílání. Děkujeme Vám za zakoupení nejmenší

radiostanice President  Teddy  od francouzského výrobce Groupe President Electronics.

Zakoupili jste si kvalitní  moderní radiostanici President, která je určena zejména do automobilů,  vyznačuje se především jednoduchou a přehlednou obsluhou . Přesto je  Váš President Teddy  vybaven všemi moderními důležitými funkcemi většinou plně automatizovanými  tak, aby se řidiči v automobilech mohli soustředit při jízdě především na řízení automobilu.  Jednou z důležitých funkcí u všech radiostanic President je oblíbený systém ASC ( Automatic Squelch Control ) pro potlačení šumu a tím zvýšení komfortu při provozu radiostanice a multinormní funkce, která umožňuje nastavit každou evropskou normu pro vysílání , kde se zrovna autem nacházíte ( včetně 80. kanálové české a německé verze) .  President Teddy  umožňuje také podle země volbu přísl. modulace FM/AM. V zahraničí využijete také předvolbu kanálu 19. , který se  používá  v Evropě pro řidiče ( u nás je to kanál 10.)  President Teddy má přehledný, dobře viditelný jednoduchý displej, který indikuje všechny navolené funkce včetně jednoduchého S/ RF metru pro kontrolu síly a kvality signálu. President Teddy má velmi kvalitní provedení , který jej předurčuje  pro dlouhodobý a bezproblémový provoz . Jednoduchá a vesměs automatizovaná obsluha umožní kvalitní provoz i začínajícím uživatelům radiostanice. I tak je nutné si přečíst pečlivě návod k obsluze a zejména mít na střeše auta odborně seřízenou anténu, aby nedošlo k poškození Vaší vysílačky. Pokud možno, doporučujeme použití externího reproduktoru, ( např. President HP1, HP2 ),  neboť vestavěné repro není určeno pro trvalý velmi hlasitý provoz způsobené nevhodným umístěním radiostanice v automobilu

 

 

 

 

 

Popis ovládacích prvků - přední  strana :

 

1) VOLUME - vypínání a zapínání radiostanice a nastavení potřebné úrovně hlasitosti pro příjem radiostanice ve vašem automobilu.

 

2) SQUELCH / ASC - manuální a automatická regulace ( filtrace) šumu a rušení. Otáčením doprava  nastavte ručně  blokaci šumu tak, že v okamžiku, jak šum zmizí, ponechte tuto polohu pro provoz Vaší radiostanice . Dalším otáčením ve směru hod. ručiček byste  snížili citlivost natolik, že Vaše radiostanice propustí jen silné ( blízké) signály.  Upozornění : nastavená hodnota tzv. šumové  brány se  mění  v průběhu  dne . Je nutno proto občas provést kontrolu a  knoflík  dostavit. Jinak se může projevit  zvýšené rušení podle stavu ionosféry. Lépe v automobilu použijte automatické  nastavení: pomocí ASC - levá krajní poloha, se zapojuje mikropočítač, který kontroluje automaticky okamžitý stav ionosféry a podle toho nastavuje úroveň filtrace šumu ( squelch) bez nutného zásahu obsluhy. Automatika propustí jen silnější , komunikativní signály. Pro příjem velmi slabých signálů automatiku vypněte. ASC také potlačuje ostatní druhy rušení , např.  průmyslové . ASC zvyšuje tak komfort provozu vysílačky a je patentován firmou Groupe President Electronics . Pokud ASC není aktivní, není indikován na displeji.

3) KANÁLOVÉ TLAČÍTKA - slouží k nastavení požadovaného čísla kanálu. Beep ( signál změny kanálu se dá zapnout i vypnout podle přání. Zapněte radiostanici a podržte tlačítko – nahoru – zapnete pípnutí a naopak , pak stiskněte druhé tlačítko . Pomocí kanál. tlačítek se také volí kód země pro nastavení evropské normy, viz dále.

 

4) F /  CH19 tlačítko

a) CH19 umožňuje předvolbu kanálu č. 19 ( kanál určený pro řidiče v Evropě, u nás je to ale kanál 10.)

b) F – pomocím této funkce volíme příslušnou normu země, kde se právě s radiostanicí nacházíme vzhledem k tomu, že každá země v Evropě má jinou svou nár. normu pro provoz a vysílání radiostanic a tyto se od sebe značně liší. Nedodržení pravidel vysílání se  pokutuje. Pro Českou republiku ( je např. povoleno vysílání v FM modulaci, až 80. kanálů ). Zvolte proto symbol země ( u nás doporučujeme např. EC, příp. d - německou normu ( 80. Kanálů FM, 4 W). V tomto případě zvolte přepínačem FM modulaci. Podrobný přehled norem je v tabulce Evropské normy níže . Volba norem je velmi užitečná funkce .

Postup: - vypněte radiostanici

- zapněte Teddy  se současně stisknutým tlačítkem F, ten začne blikat

- pomocí tlačítek změny kanálu zvolte normu podle symbolu

země viz tabulka , indikace je zobrazena  na displeji.

- stiskněte a přidržte znovu tlačítko F tak, aby přestalo na displeji F

blikat.

- znovu vypneme radiostanici a znovu zapneme.

- nová konfigurace modulací, výkonů a kmitočtů povolených v dané

zemi je uložena tímto v paměti .

 

 

Tabulka Evropské normy dle jednotlivých  zemí  :

 

 

 

 

 

 

 

 

5) LCD displej- přehledný, dobře čitelný displej indikuje všechny důležité navolené funkce pro provoz radiostanice, jako modulaci, ASC režim , č. kanálu, normu přísl. státu atd.  Umožňuje také kontrolu, zda je např. signál dostatečně silný pro provoz radiostanice a dobrou čitelnost signálu ( S hodnota)

6) AM/FM – přepínač modulace. Modulace musí být shodná jako u protistanice. U nás se vysílá pouze v FM modulaci.

7) MIKROFONNÍ KONEKTOR – pro elektretový mikrofon President, je součásti dodávky, neprovádějte záměnu za mikrofony jiných značek než President, může dojít k vážnému poškození radiostanice.

8) Elektretový mikrofon President umožňuje komunikaci a přepínání vysílačky z vysílání na příjem a opačně pomocí tlačítka PTT . Hovořte normální hlasitostí ze vzdálenosti cca 10cm. Stisknutím PTT tlačítka přepnete  radiostanici

na vysílání. Indikováno na displeji ( TX) .  Pokud chcete slyšet odpověď, uvolněte

tlačítko, stanice se automaticky přepne na příjem. TX na displeji zmizí.

 

Zadní strana  :

 

 

A – přívodní napájecí kabel ( červený  :   + pól )

B – konektor pro napojení venkovní antény   prostřednictvím

PL konektoru . Antény musí být  na automobil odborně namontovány a seřízeny pomoci

PSV měřáku ( měří se úroveň stojatého vlnění )

C – přípoj pro externí reproduktor ( 5 W, 8 ohmů), např. President HP1, HP2.

 

 

Technické parametry :

 

Počet kanálů ……………………….  40 - 80 k. FM, 0-40 k. AM dle nastavené konfigurace

Modulace  ………………………….    AM + FM   ( v ČR je k vysílání určena FM modulace)

Vysílaný výkon ……………………..  4 W FM , 1 -4 W AM, dle nastavené konfigurace

Kmitočtový rozsah ………………… 26. 960 až 27.991 MHz dle nastavené konfigurace

Impedance antény …………………  50 ohmů

Napájecí napětí …………………….  cca 13,2 V

Mezikanálová selektivita …………   60 dB

Odběr proudu ……………………… 1,8 A ( vysílání)

Citlivost …………………………….  0,5 - 113 dBm

Rozměry v mm ……………………..   170 ( délka) x  125 ( šířka) x 45 ( výška)

Hmotnost …………………………… 0,6 kg