Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

       

NÁVODY » President JOHNSON II ASC

PRESIDENT Johnson II ASC

N Á V O D   K   O B S L U Z E  :

 

Vítáme Vás ve fascinujícím světě  CB vysílání a blahopřejeme Vám k zakoupení Vaší CB radiostanice President Johnson II ASC  . Rozhodli jste se pro špičkový komfortní  přístroj opatřený četnými užitečnými funkcemi , které využijete nejen v autě ale i doma v případě použití jako pevné stanice . President Johnson II ASC  je moderní CB radiostanice s jednoduchou obsluhou a unikátním řešením vestavěného reproduktoru  v čelním panelu.   To umožňuje montáž i do schránek kamionů a palubovek aut , aniž by byl reproduktor radiostanice jakkoliv odstíněn. Multinormní systém umožňuje jednoduchým nastavením provoz a možnost komunikace prakticky ve všech státech Evropy bez nebezpečí porušení národních norem jednotlivých států EU i států mimo EU . Stanice je atestována i pro 80. kanálů, které využijete i v ČR ( FM modulace). Patentovaný unikátní systém ASC (automatic squelch kontrol ) francouzské firmy Groupe President Electronics zvyšuje dále komfort stanice ( viz dále ) . Stanice má malé rozměry odpovídající rozměrům autorádia .

Abyste mohli využít všech vlastností Vaší radiostanice , přečtěte si prosím nejdříve pozorně návod k obsluze . Přejeme Vám mnoho radosti a pěkných spojení s Vaší CB radiostanicí President Johnson II ASC .

INSTALACE – MONTÁŽ :

Doporučujeme odbornou montáž radiostanice, včetně instalace a naladění antény. Na závady a poškození radiostanice z důvodu neodborné montáže se nevztahuje záruka!

Montáž do automobilu :

- zvolte si v automobilu místo, ze kterého bude radiostanice jednoduše instalována a obsluhována a bude co nejkratší přívod ke zdroji napětí ( 12 V !) a k anténě.

-  upevněte radiostanici na přiložený držák a použijte jen originální šrouby .

- pokud bude při montáži radiostanice zastíněn vestavěný reproduktor ve spodní části radiostanice, použijte externí reproduktor ( např. President HP1, HP2 ) – EXT. SP. ždířka vzadu , abyste se vyvarovali poškození vnitřního reproduktoru a přijímaný hovor bylo dostatečně slyšet. Vyvarujte se provozu na plnou hlasitost ( Volume) .

- stanice je napájená napětím 12 V, v případě napětí v automobilu 24 V použijte vhodný měnič. Mínus pól ( černý kabel)  napojte na kostru auta , lépe přímo na autobaterii, plus pól ( červený kabel) nejlépe přímo na baterii  nebo vše na dostatečně dimenzovaný měnič ( 24/12V) pokud má auto 24 V. POZOR ! Nezaměňte polaritu, jinak dojde k poškození radiostanice ! Nezapojujte radiostanici na vysoké napětí ( 24V ) , jen 12 V. Pokud má automobil více baterií po 12 V, nezapojujte přístroj v žádném případě ani na jednu z baterií. Dojde k poškození radiostanice!  ( při startování se změní polarita) . Nevztahuje se záruka !

- zvolte vhodné místo pro anténu,  používejte výhradně antény pro CB radiostanice. Anténa musí být umístěna nejlépe co nejvýše , kolmo k zemi a na dostatečné ploše plechu ( protiváha). Ne plastu !! Každá anténa musí být seřízená pomocí měřiče PSV ( na hodnotu cca do 1,5) , jinak může dojít k poškození radiostanice ( nevztahuje se záruka – neodborná montáž ) !

Montáž domácí radiostanice :

Při použití radiostanice jako pevné stanice, zvolte vhodnou střešní ( balkónovou) anténu určenou pro CB provoz . Tato se musí naladit stejně pečlivě jako u mobilních antén. Použijte dále stabilizovaný, filtrovaný zdroj 12 V , určený pro napájení CB radiostanice, s dlouhodobým zatížením min. 2 A ,  konektory PL6 ( PL9) a koaxiální 50 ohmový svod  ( např. RG 58 ).

Popis ovládacích prvků - přední stěna :

 

1) VOLUME - zapínání a vypínání radiostanice a regulace hlasitosti.

2) SQUELCH /  ASC  - blokace šumu, manuální i automatická  (  ASC  - automatic squelch kontrol  ) . Vaše radiostanice je vybavena automatickým systémem ASC pro potlačení šumu a rušení ( zapnutí / vypnutí  - levá krajní poloha knoflíku ) . Tento systém Vám umožní dosud nevídaný tichý a nerušený  provoz CB radiostanice - pokud je automatika zapnuta. Mikropočítač vyhodnocuje a průběžně nastavuje optimální hodnotu signál/šum a pustí jen dostatečně silný, komunikativní signál. Ostatní rušení nebo velmi slabý signál zablokuje. Vypnutím potenciometru -  otáčením knoflíku doprava - se ASC  vypne a nastavení hodnoty squelch se pak může provést ručně  otáčením regulátoru ve směru hodinových ručiček, až šum zmizí. V tomto případě  nastavte knoflík těsně za hranici, kdy šum přestane, ať zbytečně nesnižujete citlivost radiostanice a tím i její dosah (  tato hodnota se může v průběhu dne ale měnit, doporučuje se proto občasná kontrola šumové brány ).

Pozn.: při vypnutém ASC se radiostanice chová jako jiné CB radiostanice a může se proto objevit i krátkodobé rušení běžné  u CB provozu . Čím otáčíte více doprava, tím je třeba silnější přijímaný signál abyste jej slyšeli , to platí i o rušení.

3) MULTIFUNKČNÍ  DISPLEJ – veškeré navolené fukce jsou zobrazeny na displeji, k dispozici je i S – metr a kontrola výkonu stanice.

4)   VOLBA KANÁLU – umožňuje volbu kanálů  UP/ DOWN , kontolu změny kanálů pípnutím lze aktivovat tlačítkem BEEP. Kanál možno měnit i na mikrofonu ( U/ D)

5)  BEEP ( 19/9) -  umožňuje aktivaci funkce BEEP ( kontrolní pípnutí  všech tlačítek) – delší stisknutí jak 1 sec., krátkým stisknutím aktivujeme prioritní kanál 9 / 19 ) , současná kontrola je  možná na displeji.

6)  HI – CUT,  DW,  M3 – umožňuje volbu funkce HI – CUT , potlačuje interference vysokých kmitočtů – rušení, omezuje ( filtruje) ostré vysoké kmitočty , funkce se zobrazí na displeji. Tuto funkci aktivujeme krátkým stlačením.

DW ( Dual Watch) umožňuje kontolu provozu na dvou kanálech . Prioritním 9 ( AM ) nebo 19 ( AM, FM) – info kanál v Evropě mimo ČR  a libovolně zvoleným kanálem. ( V ČR je povoleno použití  u funkce DW jen 19 FM + lib. kanál FM) . DW aktivujeme delším stlačením tlačítka ( cca 1 sec.)  , opakovaným stlačením zvolíme 19.   kanál a modulaci AM, FM a poté

9. kanál ( AM). Libovolný kanál i modulaci nastavujeme předem voličem kanálu. Funkci možno zrušit stisknutím tlačítek SCAN, PTT, resp. kanálovým voličem.

Paměť M3 možno zvolit – viz bod 9).

7) NB/ANL, SCAN, M2  – krátkým stisknutím aktivujeme funkci NB ( pro FM modulaci) a ANL pro  AM modulaci.  Tyto filtry redukují  různé druhy šumu a rušení v atmosféře a doporučují se je  aktivovat pro zvýšení komfortu provozu .

SCAN se aktivuje dlouhým stisknutím , vyhledává aktivní frekvenci v kanálech nebo pamětech ( pokud jsou nastaveny)  + 9. kanál AM ( nouzový – Evropa) + 19. kanál FM ( pro řidiče – Evropa) v  . Na 3 sec. se na aktivním kanále zastaví a poté se rozběhne dál , pokud není stisknuto tlačítko vysílání PTT . SCAN je závislý na úrovni nastavené funkce SQUELCH .

Scanování je možné v kanálech , ale i v pamětech:

a) stiskněte krátce MEM v scanovacím režimu. Stanice scanuje v aktivních pamětech M1, M2, M3, 9  kanál AM a 19 kanál FM

b) stiskněte dlouze  SCAN , stanice scanuje v kanálech a vyhledává kanál, kde je hovor.

Paměť M2 možno zvolit – viz bod 9).

8) AM / FM, LOCAL, M1 – AM/FM – změna modulace, aktivujeme krátkým stisknutím. V některých státech se  používá AM, v jiných státech FM mudulace. V ČR se používá jen FM modulace.  LOCAL se aktivuje dlouhým stlačením, jedná se o automatický RF GAIN, to je omezení citlivosti přijímače pro blízké spojení nebo silné stanice. Při nastavení LOCAL není možné  přijímat slabé signály.

Paměť M1 – možno zvolit – viz bod 9).

9) MEM , F , pomocí tlačítka MEM můžeme uložit nejčastěti používané 3 kanály do paměti a tyto pak vyvolat  jednoduchým stlačením MEM + přísl. paměti. Musí být splněny následující podmínky : Nastavená evropská norma musí obsahovat modulaci, kterou chceme dát do paměti . Zvolte libovolný kanál. Krátce stiskneme MEM ( bliká), během jedné sec. stiskněte jednu z pamětí M1,2,3. Zvolený kanál je uložen do paměti   Změna kanálu se provede obdobně. Paměti lze postupně vymazat.

Mazání paměti – vypněte stanici, podržte přísl. paměť M1,2,3, a zapněte stanici. Paměť je vymazána .

F – volba evropské normy podle toho, kde je stanice provozována. U nás můžete využít německou normu – d - ( 80 kanálů FM – 4 W ) a to jen  FM modulaci !

-       vypněte radiostanici

-       stiskněte F na stanici a podržte

-       opět zapněte stanici, F bliká a symbol země nastavte kanálovým voličem ( i s PTT)

( viz tabulka originál návodu , str. 41 )

-       stiskněte běbem jedné sec. F , symbol země  se zobrazí na displeji, a ozve se pípnutí

-       vypněte radiostanici a znovu zapněte , nastavená norma bude potvrzena

10) Konektorový 6 pinový vstup pro  mikrofon  ( zapojení viz originál návodu str. 40)

11)  PTT tlačítko na mikrofonu – umožňuje automaticky přepínat radiostanici na vysílání /  příjem . Hovořte ze vzdálenosti cca 10 cm klidným hlasem. Při vysílání ( stlačené tlačítko) nelze současně přijímat signál ( jako telefon)  , nutno nejprve PTT uvolnit.

Zadní strana radiostanice :

A – síťové napájení cca 13,8 V pomocí přiloženého vodiče a 3 pinového konektoru

Pozor – nutno zapojit jen na 12 V napětí automobilu ( u užitkových automobilů

s napětím 24 V nutno použít měnič 24 / 12 V ( např. President CV 24/12 V, 10 A)

B – přípoj pro anténu . Nutno použít jen antény určené pro CB radiostanice ( 27 MHz ) . Anténu je nutno před vysíláním nejdříve seřídit pomocí PSV  měřáku. Hodnota poměru stojatého vlnění nesmí překročit hodnotu 2 ( nejlépe do 1,5) . Radiostanice se nesmí použít bez připojené a seřízené antény ! Hrozí vážné poškození stanice a nevztahuje se pak na tuto závadu záruka !!

C- přípoj pro externí reproduktor – 5 W , 8 ohmů, v případě např. zabudování stanice do palubovky auta.

Základní technické parametry :

Počet kanálů .......................................... 40  resp. 80 k.

Modulace ...............................................  AM  +  FM ( v ČR jen FM !)

Výkon …………………………………..4 W FM, 1 – 4 W AM

Kmitočtový rozsah ................................  26. 965 - 27. 405 MHz, resp. 26. 565 – 27. 405 MHz

Citlivost při 20 dB SINAD  AM/FM …  0,5    V

Mezikanálová selektivita ....................... 60 dB

Impedance……………………………….50 ohmů

Jmenovité napětí ..................................... 12 V

Provozní napětí ....................................... 10 V - 15,6 V

Vysílaný výkon ........................................  4 W  FM , 1 resp. 4 W AM

Teplotní rozsah ........................................ - 10  C  až   + 55  C

Hmotnost ................................................   1 kg

Rozměry ................................................... 170 x 150 x 52 mm

 

Kompletní znění prohlášení o shodě je v originálu návodu na obsluhu. Na cestě do zahraničí jej vozte sebou pro případ kontroly! Nastavte včas normu přísl. státu EU kde budete, než začnete vysílat ! Vyvarujete se případných nepříjemností a pokut.