Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

       

NÁVODY » President JACKSON II ASC

PRESIDENT Jackson  II ASC

N Á V O D   K   O B S L U Z E  :

 

Vítáme Vás ve fascinujícím světě  CB vysílání a blahopřejeme Vám k zakoupení Vaší CB radiostanice President Jackson II ASC  . Rozhodli jste se pro špičkový komfortní  přístroj opatřený četnými užitečnými funkcemi , které využijete nejen v autě ale i doma v případě použití jako pevné stanice . President Jackson II ASC  je moderní, robustní CB radiostanice s jednoduchou obsluhou a řadou nevšedních funkcí. Jako např. systém ASC ( AUTOMATIC SQUELCH KONTROL), světově patentovaný jen do radiostanic President, VOX režim, kdy nepotřebujete k hovoru mikrofon ( volné ruce) , vestavěný PSV metr s kalibrací na kontrolu a seřízení antén, multinormní režim atd.. Multinormní režim umožňuje jednoduchým nastavením bezproblémový provoz Vaší radiostanice prakticky ve všech státech Evropy, včetně SSB provozu, bez nebezpečí porušení národních norem , telekomunikačních a silničních pravidel jednotlivých států EU i států i mimo ní . Stanice je atestována i pro 80. kanálů ( d- norma), které využijete i v ČR ( FM modulace). Radiostanice President Jackson II ASC existuje i ve verzi pro koncesiované radioamatéry .

Abyste mohli využít všech vlastností Vaší radiostanice , přečtěte si prosím nejdříve pozorně návod k obsluze . Přejeme Vám mnoho radosti a pěkných spojení s Vaší CB radiostanicí President Jackson II ASC .

INSTALACE – MONTÁŽ  :

Doporučujeme odbornou montáž radiostanice, včetně instalace a naladění antény. Na závady a poškození radiostanice z důvodu neodborné montáže se nevztahuje záruka!

Montáž do automobilu :

- zvolte si v automobilu optimální místo, ze kterého bude radiostanice jednoduše instalována a obsluhována a bude co nejkratší přívod ke zdroji napětí ( 12 V !) a k anténě.

-  upevněte radiostanici na přiložený držák a použijte jen originální šrouby .

- pokud bude při montáži radiostanice zastíněn vestavěný reproduktor ve spodní části radiostanice, použijte externí reproduktor ( např. President HP1, HP2 ) – EXT. SP. ždířka vzadu , abyste se vyvarovali poškození vnitřního reproduktoru a přijímaný hovor bylo dostatečně slyšet. Vyvarujte se provozu na plnou hlasitost ( Volume) .

- stanice je napájená napětím 12 V, v případě napětí v automobilu 24 V použijte vhodný měnič. Mínus pól ( černý kabel)  napojte na kostru auta , lépe přímo na autobaterii, plus pól ( červený kabel) nejlépe přímo na baterii  nebo vše na dostatečně dimenzovaný měnič ( 24/12V) pokud má auto 24 V. POZOR ! Nezaměňte polaritu, jinak dojde k poškození radiostanice ! Nezapojujte radiostanici na vysoké napětí ( 24V ) , jen 12 V. Pokud má automobil více baterií po 12 V, nezapojujte přístroj v žádném případě ani na jednu z baterií. Dojde k poškození radiostanice!  ( při startování se změní polarita) . Nevztahuje se záruka !

- zvolte vhodné místo pro anténu,  používejte výhradně antény pro CB radiostanice. Anténa musí být umístěna nejlépe co nejvýše , kolmo k zemi a na dostatečné ploše plechu ( protiváha). Ne plastu !! Každá anténa musí být seřízená pomocí měřiče PSV ( na hodnotu cca do 1,5) , jinak může dojít k poškození radiostanice ( nevztahuje se záruka – neodborná montáž ) ! Vestavěný PSV metr používejte pro kontrolu již naladěné antény externím PSV metrem !

Montáž domácí radiostanice :

Při použití radiostanice jako pevné stanice, zvolte vhodnou střešní ( balkónovou) anténu určenou pro CB provoz . Tato se musí naladit stejně pečlivě jako u mobilních antén. Vestavěný PSV metr lze použít pro kontrolu a orientaci, při montáži nové antény raději použijte externího PSV metru. Použijte dále stabilizovaný, filtrovaný zdroj 12- 13,8 V , určený pro napájení CB radiostanice, s dostatečným dlouhodobým zatížením cca do 10 A ( podle vysílaného výkonu) ,  konektory PL6 ( PL9) a koaxiální 50 ohmový svod  ( např. RG 58, RG 213 ).

Popis ovládacích prvků - přední stěna :

 

1) VOLUME / RF POWER – zdvojený knoflík

a) VOLUME –ON/OFF -  zapínání a vypínání radiostanice a regulace hlasitosti - doprava

radiostanici zapneme a ve směru hod. ručiček  hlasitost přijímaného signálu zvyšujeme.

b) RF POWER – nastavení výkonu vysílače u FM ( AM) modulace. Omezení

výkonu lze např. využít u příliš blízkého ( silného) signálu , kdy dochází k

přemodulování , aniž je nutno použít RF GAIN . Normální nastavení je – pravá

krajní poloha – max výkon.

2) ASC - SQUELCH – CAL – zdvojený knoflík

a) ASC - blokace šumu ( manuální i automatická) , ASC  - automatic squelch kontrol Vaše

radiostanice je vybavena automatickým systémem ASC pro potlačení šumu a rušení (

zapnutí / vypnutí  - levá krajní poloha knoflíku ) . Tento systém Vám umožní dosud

nevídaný tichý a nerušený  provoz CB radiostanice - pokud je automatika zapnuta.

Mikropočítač vyhodnocuje a průběžně nastavuje optimální hodnotu signál/šum a pustí jen

dostatečně silný, komunikativní signál. Ostatní rušení nebo velmi slabý signál zablokuje.

Vypnutím ASC -  otáčením knoflíku potenciometru doprava - se ASC  vypne a nastavení

hodnoty squelch je pak možno provést ručně  otáčením regulátoru ve směru hodinových

ručiček, až šum zmizí. V tomto případě  nastavte knoflík těsně za hranici, kdy šum

zmizí , ať zbytečně nesnižujete citlivost radiostanice a tím i její dosah (  tato hodnota se

může v průběhu dne ale měnit, doporučuje se proto občasná kontrola této tzv.šumové brány

Pozn.: při vypnutém ASC se radiostanice chová jako jiné CB radiostanice a může se proto

objevit i krátkodobé rušení běžné  u CB provozu . Čím otáčíte potenciometrem více doprava,

tím je třeba silnější přijímaný signál abyste jej slyšeli , to platí i o rušení.

Jestliže je ASC aktivní , LED dioda svítí zeleně.

Pozn.: jestliže je VOX režim právě tak aktivní, LED dioda svítí oranžově.

b) SQUELCH – manuelní nastavení odstranění atmosférického šumu - otáčejte ve směru hod. ručiček potenciometrem tak dlouho, až šum zmizí, ne dále.

c) CAL – umožňuje kalibraci PSV metru pro přesné měření ( viz popis dále)

3)  MIC GAIN– RF GAIN – VOX  zdvojený knoflík

a) MIC GAIN – nastavení citlivosti mikrofonu, normální pozice je pravá krajní poloha

b) RF GAIN – nastavení citlivosti přijímače stanice pro příjem a dálkové spojení. Normální je pravá krajní poloha. Redukce citlivosti otáčením vlevo umožňuje potlačení silného atmosférického  rušení nebo potlačení „přemodulování“ u příliš silném signálu, když je sousední stanice příliš blízko . Využívá se hlavně u základnového využití radiostanice v součinnosti s regulátorem SQUELCH.

c) VOX – s využitím této funkce můžete hovořit prostřednictvím originálního mikrofonu ( nebo speciálního VOX mikrofonu - není součástí dodávky ), aniž používáte PTT tlačítko mikrofonu ( volné ruce, Hands Free ) . Pro externí VOX mikrofon je na zadní straně přístroje příslušná ždířka – VOX MIC- originál. mikrofon se v tomto případě deaktivuje.

Aktivace  VOX režimu  :

Stiskněte krátce tlačítko ( knoflík) VOX, abyste funkci VOX aktivovali. LED dioda začne svítit červeně. Dalším stlačením je funkce VOX deaktivována, LED dioda zhasne.

Pozn.: pokud je současně aktivována funkce ASC, LED dioda svítí oranžově.

Nastavení  VOX režimu :

stiskněte tlačítko VOX déle , cca 1 sec., abychom aktivovali nastavení VOX systému

Jsou možné 3 různá nastavení – CITLIVOST, ANTI – VOX a PRODLEVA ( zpoždění) dalším krátkým stisknutím tlačítka VOX. Na displeji se zobrazí druh  nastavení  na první pozici a aktuální úroveň na druhé pozici.

A) CITLIVOST „ LS “ – umožňuje nastavení citlivosti mikrofonu pro VOX režim ( originálního nebo externího) pro optimální kvalitu vysílání. Lze nastavit 9 úrovní citlivostí 1- je nejvyšší citlivost, 9 je nejnižší citlivost mikrofonu prostřednictvím kanálového voliče nebo UP/DN na originální mikrofonu.

B) ANTI – VOX „AO“ – umožňuje se vyvarovat přenášení okolního hluku ve vysílací místnosti do mikrofonu. Dá se nastavit 10 úrovní ( 0- vypnuto, 9 – nejnižší citlivost ) prostřednictvím kanálového voliče nebo UP/DN u originálního mikrofonu.

C) PRODLEVA  „ t S „ – umožňuje nastavení pauzy , prodlevy, zpoždění  , abychom se vyvarovali  přerušení hovoru  , zejména na konci relace . Zpoždění  je nastavitelné  - 9 úrovní ( 1 – nejkratší , 9 – nejdelší zpoždění) prostřednictvím kanálového voliče nebo UP/DN u originálního mikrofonu .

Jestliže jste nastavení režimu VOX ukončili , stiskněte tlačítko VOX na dobu cca  1 sec., abyste se vrátili do běžného provozního režimu. Nastavené hodnoty jsou uloženy do paměti.

4)  CLARIFIER  ( FINE- COARSE)  –  zdvojený knoflík

a) FINE – s tímto potenciometrem můžete frekvenci u modulace  SSB ( LSB/USB) na příjmu posunout , aby se zlepšila tónová ostrost a věrnost hlasu Vašeho partnera při hovoru .

b) COARSE – s tímto potenciometrem můžete frekvenci při provozu na příjmu upravit a doladit se na  přijímaný kmitočet za účelem zvýšení kvality poslechu u přijímané relace.

Normální běžné nastavení je poloha uprostřed  u obou knoflíků.

5)   PŘEPÍNÁNÍ  MODULACE  -  AM, FM a USB, LSB ( tzv. SSB modulace)

S tímto přepínačem je možno zvolit různé druhy modulace. V ČR je povolena jen FM

modulace  a výkon 4 W max ! V jiných zemích, kde jsou povoleny i jiné modulace ( viz

tabulka evropských norem) musí mít stejnou modulaci obě strany při hovoru.  FM

modulace se používá vesměs na kratší vzdálenosti, AM na střední a SSB modulace na

nejdelší vzdálenosti při  vysílání)

6) KANÁLOVÝ  VOLIČ  –  multifunkční funkce

a) umožňuje změnu čísla kanálu ( ke každému kanálu je přiřazena určitá frekvence) . V ČR

je  povoleno až 80. kanálů v modulaci FM ( norma „d „  - viz dále). Přepínání čísla kanálu je

možné i na mikrofonu ( UP/DN) . Každá změna kanálu je potvrzena signálním tónem,

pokud je aktivován ( viz dále) .

b) TÓNOVÁ SIGNÁLNÍ FUNKCE – aktivuje a deaktivuje signální tón u změny kanálu,

tlačítek atd. Abyste potvrzovací zvukovou funkci aktivovali vypněte a znovu zapněte

radiostanici a držte přitom tlačítko UP na mikrofonu stisknuté . Pro deaktivaci stiskněte

současně při zapnutí stanice tlačítko DN na mikrofonu.

c) SCAN funkce – vyhledávání aktivního kanálu. Aktivaci provedete stisknutím tlačítka UP

na mikrofonu déle než 2,5 sec. Vyhledávání se zastaví, jakmile je vyhledán kanál, kde se

hovoří. Vyhledávání začne automaticky opět po cca  3 sec. po ukončení relace ( pokud

nebude mezitím stisknuto PTT tlačítko, jimž se scan deaktivuje) . V režimu SCAN lze

aktivovat znovu vyhledávání  také opětným stisknutím UP tlačítka. Vyhledávání je možné i

opačně  stisknutím DN tlačítka,  ( tj. číselnou řadou shora dolů ). Předpokladem je

nastavená úroveň Squelch, resp. ASC . Stanice vyhledá signál nad touto nastavenou úrovní.

7) DISPLEJ – digitální LCD displej

ukazuje číslo kanálu, konfiguraci  a úroveň určitých nastavení

8) LED  ASC/ VOX – barevná LED dioda

tato dioda informuje různými barvami uživatele o nastavených funkcích.  Zelená – nastaven ASC systém , červená – nastaven VOX režim, oranžová – pokud jsou aktivovány obě funkce.

9) LED  RX/ TX –  barevná LED dioda

Tato dioda monitoruje , jestli je radiostanice na příjmu aktivní nebo ve vysílacím režimu.

Jestliže se vysílá, svítí červeně, jestliže přijme signál, svítí zeleně  ( pozn.: dioda zeleně svítí i při otevření squelch a naopak).

10) DIM / OFF  - přepínač

tato Dimmer funkce  umožňuje přepnout  snížení nebo zvýšení intenzity osvětlení displeje a nočního osvětlení podle potřeby.

11) F/ OFF – přepínač

Umožňuje nastavit různé konfigurace modulací, frekvencí a výkonů podle národních norem jednotlivých zemí EU i dalších, abyste se mohli všude po Evropě bez omezení domluvit, zavolat pomoc v případě nouze a přitom jste neporušovali předpisy dané země, tam ,kde se budete zrovna autem nacházet.  S touto multinormní funkcí můžete nejen všude komunikovat, ale také se vyvarujete případně i vysokých pokut z porušování norem, zákonů a nařízení jednotlivých zemí. Jednoduše jen nastavíte kód dané země po přejetí hranic každého státu. Pro ČR nastavte např. „d „ , tj. Německo ( Deutschland) . Můžete bez omezení vysílat na 80. kanálech ale jen v FM modulaci ( používání AM a SSB modulace je u nás  zakázáno !) . Podrobné informace o frekvencích najdete v originál. návodu na straně 46- 49.

Výběr evropské normy  ( viz tabulka konfigurací)  - postup :

-       vypněte přístroj.

-       nastavte přepínač na F a zapněte přístroj

-       odpovídající nastavená konfigurace na displeji bliká

-       kanálovým voličem nebo pomocí tlačítek U/DN na mikrofonu změňte symbol země, kde se nacházíte – viz tabulka ( v ČR  např. „ d „)

-       přepněte přepínač z F na OFF

-       zvolený symbol bude zobrazen na displeji

-       potvrďte zvolenou zemi do paměti tak, že stanici vypnete a opět zapnete.

Přístroj si bude zvolenou zemi a její konfiguraci dále pamatovat.

12) PRIORITY CH  /  OFF –  přepínač prioritního  kanálu

s tímto přepínačem aktivujeme podle konfigurací norem ( viz tabulka) nouzový kanál č. 9 nebo č. 19 , v ČR je nouzový  kanál č. 9 . Pro informaci se pro řidiče ustálil  vysílací  informační  kanál  č. 10 . Pozor ! Není to kanál nouzový ! Naopak na kanále č. 9 se nekomunikuje, funguje jen pro naléhavé případy !  Normální poloha  přepínače je nastavena na OFF.

13) ROGER  BEEP /  OFF  - přepínač

jedná se o velmi žádanou funkci - potvrzovací signál po ukončení relace. Tuto funkci  mají vysílačky přesto jen výjimečně a to vesměs jen špičkové modely. Roger Beep protistraně sděluje, že jste skončil relaci a předáváte slovo . Nemusíte např. sdělovat ono známé slovo   „ přepínám|“. Signál Roger Beep  je vyslán okamžitě po uvolnění PTT mikrofonu.

Pozn.:  pokud je tato funkce zapnuta již při zapnutí Vašeho přístroje, slyšíte Roger Beep i Vy v reproduktoru, pokud je funkce vypnuta ( OFF) při zapnutí Vašeho přístroje , slyší ji po aktivaci  jen Váš partner v hovoru  na své radiostanici .

14) NB ANL/ HI CUT/ CAL  - multifunkční přepínač

přepínač funkcí umožňuje 3 různé druhy režimů :

a)NB  ANL – Noise Blanker / Automatic Noise Limiter – umožňuje aktivaci filtrů , které

zvyšují komfort vysílání , potlačují základní rušení pozadí u modulací a potlačují určitá

rušení při přijímání signálu z ionosféry. U modulace AM je aktivní ANL filtr a NB filtr pak

u FM, USB a LSB modulace.

b)HI  CUT- potlačuje rušení ve vysokých kmitočtech  a někdy působí příjemněji na poslech.

Používá se podle konkrétních příjmových podmínek a kvality vysílání protistanice.

c) OFF – vypnutí těchto filtrů podle konkrétních podmínek

15) S/RF , SWR , CAL  - multifunkční přepínač

přepínač funkcí umožňuje 3 různé druhy režimů :

a) S/RF – přepnutí přesného analogového VU metru  na měření  přijímaného a vysílaného

výkonu

b) SWR – PSV metr na kontrolu stavu anténního systému, hodnota by neměla převýšit 1,5 ,

pak je nutné seřízení antény. Doporučuje se min. jednou za 3 měsíce kontrolovat. Jinak

může hrozit poškození radiostanice . Také dosah radiostanice může být nedostatečný ( malá

účinnost antény)

c) CAL – kalibrace PSV ( SWR) metru pro přesné seřízení antény.

Postup při měření antény ( PSV / SWR  metrem) :

- nastavte si cca 20. kanál na přístroji ( střed vesměs používaného kmitočtového spektra)

- přepněte přepínač do polohy CAL a stiskněte PTT tlačítko mikrofonu

- otáčejte kalibračním potenciomerem CAL tak, aby se ručička kryla s trojúhelníkem na

stupnici. Pusťte PTT tlačítko mikrofonu

-přepněte přepínač do polohy SWR a stiskněte znovu PTT tlačítko. Odečtěte odchylku na

horní stupnici měřiče. Do hodnoty cca 1,8 není nebezpečí poškození stanice, ale dochází již

ke ztrátám vyzářeného výkonu anténou a tím snížení dosahu . Ideální hodnota je do 1,5 .

Vysíláte pak  s vysokou účinností antény.  Ročička nad hodnotou  2 ( poměr stojatých

vln) - je nutno bezpodmínečně anténu seřídit. Hrozí poškození stanice ! Dochází již

k velkým ztrátám při vysílání a dosah je mnohem nižší. Anténou se vyzáří se jen malé

procento výkonu stanice..

16) VU – METR – měřák

měří úroveň ( velikost) přijímaného signálu ( tzv. S – metr) a úroveň  ( výkon) vysílaného signálu . S - hodnoty se dají odečítat na spodní stupnici .Používá se často při tzv. reportech, kdy se hlásí protistanici velikost a kvalita přijímaného signálu. Měřák umožňuje i kontrolu poměru stojatého vlnění ( PSV) a seřízení antény s přesnou kalibrací.

17) 6 – PINOVÝ MIKROFONNÍ KONEKTOR

umožňuje připojení vícefunkčního elektretového mikrofonu , který je součásti dodávky.

18) UP/DN – TLAČÍTKA  NA MIKROFONU

umožňují i ovládání kanálů na mikrofonu a  současně umožňují ovládání  dalších funkcí    ( konfigurace VOX,  SCAN  atd.)

Zadní strana radiostanice

A – síťové napájení cca 13,2 V pomocí přiloženého vodiče a 3 pinového konektoru .

Pozor – nutno zapojit jen na napětí  automobilu 12 V  ( u užitkových automobilů  s napětím

24 V nutno použít měnič 24 / 12 V ( např. President CV 24/12 V, 10 A)

B – přípoj pro anténu ( SO 239)  . Nutno použít jen antény určené pro CB radiostanice ( 27 MHz ) . Anténu je nutno před vysíláním nejdříve seřídit pomocí PSV měřáku nejlépe externího . Radiostanice se nesmí použít bez připojené a seřízené antény ! Hrozí vážné poškození stanice a nevztahuje se pak na tuto závadu záruka !!

C- přípoj pro externí reproduktor – 5 W , 8 ohmů , průměr jacku 3,5 mm ,  v případě  odstínění reproduktoru ( např. zabudování stanice do palubovky auta) .

D – VOX MIC – přípoj pro externí doporučený VOX mikrofon , průměr jacku 2,5 mm

Základní technické parametry :

Počet kanálů .......................................... 40  resp. 80 k.

Modulace ...............................................  AM , FM, USB, LSB  ( v ČR jen FM !)

Výkon …………………………………..4 W FM, 1 W AM, 4 W USB, LSB ( PEP)

Kmitočtový rozsah ................................  26. 965 - 27. 405 resp. 26. 565 – 27. 405 MHz (FM)

Citlivost při 20 dB SINAD  AM/FM …  0,35  V FM, 0,28  V USB, LSB

Mezikanálová selektivita ....................... 60 dB

Impedance……………………………….50 ohmů

Jmenovité napětí ..................................... 12 V

Provozní napětí ....................................... 10 V - 15,6 V

Vysílaný výkon ........................................  4 W  FM , 1 resp. 4 W AM

Teplotní rozsah ..................................... - 10  C  až   + 55  C

Hmotnost ( kg)........................................   1, 5

Rozměry ( mm)......................................... 185 ( š) x 264,5  ( d) x  56  ( v)