Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

       

NÁVODY » President GEORGE ASC

P R E S I D E N T G E O R G E ASC

N Á V O D   K   O B S L U Z E  :

 

Vítáme Vás ve fascinujícím světě CB vysílání a blahopřejeme Vám k zakoupení CB  radiostanice President George  ASC .  Rozhodli jste se pro špičkový, komfortní přístroj , který byl vyroben nejmodernější technologií , která zajišťuje nejen mimořádnou kvalitu ale i jeho dlouhodobou životnost.  Váš President George ASC se vyznačuje nejen spolehlivostí , ale i výbornými technickými parametry, bohatým ovládacím komfortem a přesto jednoduchou obsluhou. Radiostanice je proto vhodná nejen pro základnové využití , ale je atestována  v EU, ale i Ministerstvem dopravy a spojů ČR  také pro provoz a montáž do všech vozidel.

Abyste mohli využít všech vlastností Vaší radiostanice , přečtěte si prosím pozorně návod k obsluze.

 

Popis ovládacích prvků -přední kontrolní panel

 

Úvod:

Vaše radiostanice je vybavena unikátním systémem ASC ( automatic squelch control ) umožňující dříve nebývalý tichý provoz radiostanice bez běžného krátkodobého rušení  ( viz dále) , který je patentem francouzské firmy President . Dále je radiostanice vybavena ochranným Security code systémem  ( viz dále) , který umožňuje zakódování radiostanice proti nežádoucímu používání .

1) POWER - krátkým stisknutím zapnete přístroj , event. vypnete. Při zapnutí si radiostanice žádá příslušný kód , jinak po několika sec. vypne. Dlouhým stiskem ( cca 3 sec.) stanici znovu zapneme a  aktivujeme Security code systém . Použijte zatím u výrobce nastaveného kódu - 4 x Program , 1 x Power ( počet stisků tlačítek).

2) DIMMER - umožňuje změnu intenzity osvětlení  nebo  změnu jednotlivých pásem  a,b,c,d,e,f,  (International  verze). Při vypnutém přístroji a stlačení tohoto tlačítka , oznamuje blikání " code" ,  že Váš přístroj je chráněn ve Vaši nepřítomnosti ( vhodné zejména v automobilu ).

3) DC - double couleur - změna barevného osvětlení ( žlutá  /  zelená )

4) VOLUME - otáčením doprava zvyšujeme hlasitost radiostanice

5) SQUELCH - blokace šumu, manuální i automatická ( ASC systém). Pokud je automatika  ASC  zapnuta  (levá krajní poloha) je potlačeno krátkodobé rušení běžné jinak u CB radiostanic a současně je nastavena určitá, ne však konstantní hodnota blokace šumu ( poměr signálu k okamžitému šumu), která se automaticky mění podle potřeby a stavu ionosféry . ( Upozornění - velmi slabé signály na hranici šumu jsou taktéž potlačeny ) . Pomalým otáčením ve směru hodinových ručiček se automatika vypne a nastavení hodnoty  squelch se pak může provést ručně otáčením regulátoru  doprava, až šum zmizí. V tomto případě nastavte knoflík těsně za hranici, kdy šum zmizí, ať zbytečně nesnižujete citlivost radiostanice a tím i její dosah ( tato hodnota se může v průběhu dne měnit ) . Pozor ! Při zapnutém ASC musí být RF GAIN v pravé krajní poloze . Pozn.: při vypnutém ASC se radiostanice chová jako jiné běžné CB radiostanice . Je však možno přijímat v tomto případě i nejslabší signály ( např. při otevřeném squelch ).

6) KANÁLOVÝ  VOLIČ - stanice umožňuje volbu kanálu buď  karuselovým kanálovým voličem, tlačítky na přední stěně panelu nebo tlačítky UP / DOWN na tělese mikrofonu.. Delším stiskem dochází k plynulé defilaci kanálu , krátkým stiskem pouze k posunutí o jeden kanál.

7) MODE - umožňuje přepínání modulace AM, FM ( krátkým stisknutím tlačítka) , případně  USB, LSB ( u tzv. International verze)  delším stisknutím tlačítka  nebo pouze FM (verze CEPT).

8) RF POWER - plynulé nastavení výkonu stanice cca  0,5 W  - 4 W ( běžné nastavení u nás i v EU ) , ale i  cca 1 W - 15 W  AM + FM , příp. cca 20 W SSB  ( tzv. International  verze)

9) RF GAIN - tato funkce se využívá zejména při základnovém použití a umožňuje dále potlačit event. rušení (při vypnutém ASC) snížením citlivosti přijímače radiostanice a to otáčením knoflíku proti směru hodinových ručiček (pravá krajní poloha - maximální citlivost- standardní nastavení ). Snížení citlivosti  je vhodné nejen, pokud je rušení v ionosféře vyšší než obvykle, ale i v případě blízkých základnových radiostanic, kdy může dojít jinak k přemodulování. Doporučuje se používat tuto funkci společně  s funkcí  squelch. Při použití ASC ponechejte RF Gain  v základní,  tj. v pravé krajní poloze.

10) MIC GAIN - slouží k nastavení citlivosti mikrofonu, plná citlivost je pravá krajní poloha knoflíku ( standardní nastavení ) . Doporučuje se u dodaného dynamického mikrofonu plná citlivost. V případě použití jiného např. elektretového mikrofonu se zesilovačem nastavte dle potřeby.

11) CLARIFIER - umožňuje přesné kmitočtové nastavení ( doladění ) SSB modulace  (International verze)

12) SWR/CAL - slouží pro kalibraci měřiče před měřením PSV (poměru stojatých  vln) pro kontrolu stavu anténního  systému .

13) HI - CUT - potlačuje špičky vysokých kmitočtů a může zkvalitnit v některých případech přijímaný modulovaný signál.

14) NB/ANL - filtry pro potlačení rušení zejména při použití radiostanice ve vozidle ( ANL pro AM modulaci, NB pro FM modulaci )

15) METER - polyfunkční tlačítko umožňující změnu režimu měření

a) pozice  S/RF - měření velikosti přijímaného signálu ( S - hodnoty) a vysílaného výkonu

b) pozice MODE - měření úrovně vysílané modulace

c) pozice        - umožňuje kalibraci PSV ( RF POWER musí být na max, otáčením SWR(CAL je nutno provést tak, aby se  čárové sloupce kryly se značkou        .

d) pozice SWR - v této pozici po kalibraci je možno měřit úroveň PSV

poznámka: tlačítko METER se aktivuje při současném stisku klíče mikrofonu. Seřizování nové antény pomocí vestavěného měřiče se nedoporučuje. Toto měření je důležité pro kontrolu stavu Vaší antény a doporučujeme je provádět pravidelně, abyste vyloučili poškození stanice z důvodu vysokého PSV.

16) BEEP - tato  funkce  po aktivaci  vyšle  po  ukončení  Vaší  relace krátký signál a tím je naznačeno, že

Váš partner může hovořit, protože je relace ukončena ( ROGER BEEP).

17) PA - tento  režim  umožňuje  připojení  externího  tlakového  reproduktoru - megafonu,  pro ozvučení

prostoru. Citlivost  mikrofonu  je  možno  regulovat  knoflíkem  MIC GAIN, v  tomto  režimu  pracuje

stanice pouze jako zesilovač pro megafon.

18) ECHO – umožňuje  tzv  hallový  efekt pro  lepší  šíření  vysílaného  signálu.  Úroveň  efektu  je možno

nastavit, avšak uvnitř stanice ( svěřte prosím raději odbornému servisu).

19) SELECT – umožňuje  zvýšení  najednou  o  10 kanálů  (verze CEPT)  nebo o   5 kHz  plynule nahoru

nebo dolů  (verze International ).

20) CH 19 - priorita kanálu 19 - nákladní doprava v Evropě.

21) DW - dual watch funkce umožňuje kontrolu dvou kanálů současně s prioritou s 19 kanálu.

22) PROGRAM - toto tlačítko ve spojení s tlačítky M1, M2, M3, M4 umožňuje aktivaci paměti. Radiostanice má celkem až 16 pamětí s možností uložení jakéhokoliv kmitočtu v libovolné modulaci. Krátkým stiskem oznamuje displej  skupinu 4 pamětí a to P1, P2, P3, P4. Dlouhý stisk na jednom z těchto čtyř programů umožní po stlačení paměti M1 až M4 naprogramovat do paměti zvolený kanál a modulaci. Přístroj zhodnotí operaci dlouhým BEEPem.

23) PAMĚTI  A PROGRAMOVÁNÍ - příklad: do paměti chceme vložit kmitočet 26.965, kanál č. 1, FM. Vybereme si skupinu paměti P1 a paměť M1.

a) nastavíme příslušný kmitočet a modulaci

b) dlouze stiskneme P1 (P1 bliká)

c) stiskneme M1, ozve se pípnutí a požadované údaje se uloží do P1 a M1.

d) krátkým stiskem  můžeme přejít např. do P2, nebo zůstat v P1.

24) SCAN -  umožňuje "scanování" , tj.  vyhledávání   signálů  na  všech   kanálech,  které  jsou  uloženy

paměti. Vyhledávání se zastaví, jakmile je signál detekován v jedné z paměti. Úroveň vyhledávaného

signálu je odvislá od nastavení SQUELCH.

25) MIKROFONNÍ VSTUP -  6-ti  pólový konektor  pro  napojení  mikrofonu, v  případě,  že  použijete

Jiný   mikrofon,   dejte   pozor   na   pořadí   zapojení   jednotlivých   pinů,  aby   nedošlo   k   vážnému

poškození   radiostanice.  Výměna   mikrofonu   bez  této   důkladné   kontroly   je  nepřípustná  a  na

jakékoliv závady vzniklé z těchto důvodů se nevztahuje záruka !

 

Zadní stěna radiostanice :

 

A)    síťové napájení

B) přípoj k anténě ( konektor typu PL)

C) přípoj pro externí S metr ( použitím venkovního měřiče dosáhnete přesnějších výsledků )

D) přípoj pro externí reproduktor ( EXT SP)

E) přípoj pro externí megafon ( PA SP )

Security Code System : Váš President George je vybaven ochranným kódem a stává se nepoužitelným pro nepovolanou osobu . Naprogramování není nutné, pokud se spokojíte s továrním kódem , t.j. 4x Program  ( + Power)  . Můžete si však zvolit vlastní čtyřmístný ochranný kód.

Programování vlastního kódu :

-        zapněte stanici do sítě

-        v okamžiku , jak bliká "code" stiskněte současně tlačítka POWER + NB/ANL + PROGRAM a podržte , až displej  zhasne. Pusťte POWER a tlačítko NB/ANL + PROGRAM dále podržte ,až začne blikat znovu "code" , ( pokud se Vám toto nepodaří , postup opakujte ).

-        ponechejte stlačené tyto zbývající tlačítka  cca 5 sec ( dojde ke krátké pause v blikání " code"), pak vše pusťte .)

-        blikání pokračuje cca 20 sec, než zhasne . Do té doby musíte začít s programováním. Zadejte původní, v tomto případě tovární kód -  4 x Program . Postupně se objeví 1, 2, 3 . Po čtvrtém stisknutí se zobrazí v levém rohu písmeno P, stanice je připravena přijmout nový kód.

-        zadejte nový kód kombinací tlačítek M1, M2, M3, M4 a Program ( např.: M1 + M2 + Program + Program ).

-        V případě, že budete chtít opět změnit Váš kód na nový, je nutno nejprve navolit při programování Váš původní  kód  ( viz čtvrtý odstavec )

-      radiostanici oživíte standartním způsobem , t.j. Váš nový kód + Power.

Poznámka: pokud při programování uděláte chybu, přístroj se vrátí  do pozice původního kódu .  V tomto případě proceduru opakujte. Nový kód si pečlivě zaznamenejte do svých osobních dokumentů . Pokud  kód přesto zapomenete, pošlete jej firmě President Electronics Ostrava ( který je autorizovaným dovozcem ) k odblokování .

Základní technické parametry :

 

Počet kanálů .................................. 40 FM  ( verze CEPT) , 40  FM + AM  nebo  240 FM, AM,  USB, LSB,

( International  verze)

Modulace ......................................  FM ( verze CEPT) , AM + FM nebo  FM, AM, USB, LSB  (verze Inter. )

Kmitočtový rozsah .......................  26.965 - 27. 405 MHz

26.065 - 28.755 MHz ( verze International )

Citlivost při 20 dB SINAD............. 0,4    V (AM/FM)

0,2    V (SSB)

Mezikanálová selektivita................min. 70 dB

Vysílaný výkon............................... 0,5 - 4 W AM, FM

1 - 12 W (AM/FM,  International verze)

1 - 21 W ( USB, LSB - SSB ,  International verze)

Impedance......................................  50  ohmů

Spotřeba proudu (vysílání)............. 1,7 A ( při výkonu 4 W )

5 A (při max. výkonu – verze International ) , pozn.: nutno použít

odpovídající síťový zdroj s  trvalým min. odběrem  5 A .

Jmenovité napětí............................. 12 V

Provozní napětí............................... 10 - 15,6 V

Teplotní rozsah............................... -10  C až  +55  C

Hmotnost........................................  1,8 kg

Rozměry.........................................  200 (š) x 208 (h) x 58 (v) mm