Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

       

CO JSOU TO RADIOSTANICE

Co jsou to radiostanice?

Radiostanice nebo také vysílačky patří mezi radiokomunikační zařízení, které umožňují komunikaci pomocí šíření elektromagnetického vlnění , to je bezdrátovým způsobem. Na rozdíl od mobilních telefonů nejsou závislé na síti převáděčů, které mají za úkol zesilovat vysílaný signál. Dosahy jsou samozřejmě menší, avšak není nutno platit na druhé straně za provoz vysílaček žádné poplatky . Provoz je proto zdarma. Vysílačky ale nemají za úkol ani konkurovat mobilním telefonům , protože slouží vesměs k jiným účelům. Je přece zbytečné, abyste např. při různých montážních pracech nebo geodetickém měření používali mobilní telefony. Totéž platí i pro různé sportovní akce nebo toulky přírodou s rodinou. Navíc u vysílaček můžete hovořit najednou i s více účastníky např. při turistice , lyžování nebo při práci. Stačí jen stisknout tlačítko a hovořit . Není nutné zdlouhavé vytáčení žádného čísla. Použití vysílaček je nepřeberné množství . Dnes si může radiostanici koupit každý a využít nové legislativy, která nabízí další jednoduchou alternativu komunikace pro širokou veřejnost kromě jednotné telekomunikační sítě a mobilního telefonu . Používání radiostanic je nezastupitelné např. u řidičů automobilů , kde majiteli mohou zachránit i život rychlým zavoláním pomoci nebo ušetřit peníze ( viz bližší informace k CB stanicím) . Konečně jsou radiostanice pro mnoho z nás i pěkným, mnohdy celoživotním koníčkem. 


Radiostanice se dělí podle vysílaného kmitočtu a způsobu využití do několika skupin

Pro jednoduchost si všimneme jen tohoto základního dělení:

1) profesionální radiostanice

( pásmo kmitočtů cca 80 MHz , 170 MHz, 450 MHz ) – používají je vesměs bezpečnostní služby, hasiči, policie , větší podniky. V tomto případě jsou většinou kmitočty pro tyto účely přiděleny z ČTÚ. U radiových sítí se pak platí určité poplatky podle počtu radiostanic. I u těchto profesionálních radiostanic lze však pracovat bez účasti ČTÚ na tzv. sdílených kmitočtech a bez poplatků . To umožňuje , že si každý může zakoupit a používat profesionální ruční vysílačky bez omezení ( např. menší i větší stavební firmy, ve strojírenství , v dřevařském nebo těžkém průmyslu atd.) . Tyto vysílačky jsou velmi výkonné a odolné proti úhozu a nepříznivému počasí  Např. Stabo ATP 10/40, které jsou navíc za velmi příznivou cenu a jsou dodávány včetně stojánkové nabíječky a výkonných Li-Ion baterií .

2) Radioamatérské

( amatérské) radiostanice ( pásmo kmitočtů např. 28 – 30 MHz, 145 MHz ) – slouží pro zájmovou činnost radioamatérů , kteří za tímto účelem skládají náročné zkoušky a obdrží příslušnou koncesi . Tato jim umožňuje vysílat na kmitočtech , jejichž využívání je pro běžnou veřejnost zakázáno.

3) Občanské radiostanice

jinak také CB ( Citizen Band ) stanice ( pásmo kmitočtů cca 27 MHz ) . Původně byly vyráběny jako komunikační pojítka před mobilními telefony pro širokou veřejnost nejprve v Americe , později se rozšířily  „ sibíčka „  masově i v Evropě  a po r. 1989  byly ve velké oblibě i u našich občanů. S mobilními telefony se  změnil zájem o vysílačky, který  ale zůstal zejména mezi koníčkáři - radisty. Koncem devadesátých let a po r. 2000 roste ale neustále obliba CB radiostanic zejména u motoristů. Dnes se již profesionální řidiči bez CB vysílaček vůbec neobejdou a obliba roste postupně i u neprofesionálních řidičů osobních automobilů. V některých státech Evropy již jezdí s CB vysílačkami velké procento řidičů osobních automobilů , např. v sousedním Polsku. U nás se zatím používají vysílačky u profesionálů, zejména v kamionech. Ti ostatní motoristé , co CB vysílačky v osobních autech  mají, se většinou bez nich již neobejdou , protože pomáhají řidičům v běžném silničním provoze, kdy umožňují na vyhrazených kanálech komunikaci přímo mezi řidiči.  Jedinou překážkou většího rozšíření u motoristů amatérů u nás zatím je, že CB radiostanice stále mnoho lidí u nás nezná anebo nemají přesnější informace o jejich výhodách.  Důležitým aspektem pro co nejlepší využitelnost výkonu radiostanice je odborná montáž a kvalitní anténa, pečlivě seřízena a optimálně umístěna na automobilu.

4) PMR 446

ruční radiostanice ( pásmo kmitočtů 446 MHz ). Jedná se o veměs o moderní vícekanálové a levné ruční vysílačky určené pro širokou veřejnost bez omezení a bez poplatků. Tyto „ ručky“ pracují v ideálním kmitočtu 446 MHz pro šíření signálu , vyznačují se velmi malými rozměry , slušným vysílacím výkonem, velmi dobrými dosahy ( od stovek metrů až po 7 ale i více km, podle prostředí ), mnoha funkcemi, zajímavými doplňky , jednoduchou obsluhou a zejména nízkou pořizovací cenou oproti profesionálním ručním radiostanicím. Prodávají se v kusech, častěji v párech, vesměs s nabíječkou, akumulátorky,  někdy i dalším příslušenstvím. Jsou sice určeny pro hobby a volný čas, ale dají se použít s úspěchem i u menších firem, např. geodeti, montážní firmy, pro obchodní domy,  atd. , tedy v ne příliš náročném a prašném prostředí.  Existují v různých cenových kategoriích, ty dražší jsou většinou spolehlivější, technicky dokonalejší a odolnější.


 Jak zvolit vhodnou radiostanici

 

 

Často se setkáváme s otázkou :

„ Platíme hodně za mobil. Nešlo by to s vysílačkami ?
O vysílačkách ale nic nevím , můžete nám poradit ? „

Není se co divit . Denní masírování reklam ve sdělovacích prostředcích a televizi po řadu let vykonalo své a většina občanů nebo firem se opravdu domnívá, že jedině správné pojítko pro jakékoliv dorozumívání je mobilní telefon. O jiných možnostech se taktně v reklamách na mobily nehovoří. Vysílačky sice ve své podstatě nemají za úkol a ani nemohou nahrazovat mobilní telefony, ale je zbytečné a neekonomické používat mobil tam , kde se domluvíme mnohem jednodušeji a levněji vysílačkou . Někdy má vysílačka dokonce nezastupitelnou roli. Zkuste třeba mobilem mluvit současně se všemi účastníky skupiny najednou, např. při náročné horské turistice nebo cyklistickém výletě ( závodě). Jsme často svědky i toho, kdy u nás v ČR používá mobil dokonce jeřábník s vazačem pod jeřábem na stavbě nebo v provozní hale bez ohledu na nepružnost takového počínání , finanční náročnost a vlastně i nepříliš velkou bezpečnost při práci. Však tyto vyšší náklady někdo zaplatí nebo se promítnou do ceny výrobku…. Mnohdy se nám stává, že ředitelé firem odmítají přesto jakoukoliv změnu. Setrvačnost někdy platí u občanů.
Je nám jasné , že si vysílačky ani v budoucnu všichni nekoupí. Někteří ji ale v blízké budoucnosti dají přednost např. kdy ž ji uvidí pracovat u jiné firmy nebo známých, někteří si možná přečtou webové stránky , které snad podnítí jejich zájem o tuto techniku. Z naší zkušenosti můžeme ale potvrdit, že ti, kdo jednou začnou používat vysílačky , se bez nich již neobejdou…
Situace se postupně mění a stále se dostává radiostanice jako pojítko více do podvědomí veřejnosti a že tedy mohou využít ještě jiné, mnohdy elegantnější a hlavně levnější řešení pro dorozumívání , jak je to již dávno běžně ve vyspělých státech. Tam má vysílačka absolutní přednost, pokud se dá použít . Je to jediné pojítko, které po Vás nikdy nechce žádné poplatky kromě jednorázové pořizovací ceny. Pouze stisknete tlačítko a hovoříte. Žádné vytáčení čísel, žádná databanka čísel. Vše je jednoduché, nezávislé na sítí vysílačů .

- ti kdo v Vás chtějí poslouchat ve svém osobním nebo nákladním automobilu aktuální dopravní situaci a řídit se podle ní, není co řešit , kupte si CB radiostanici a dobrou mobilní anténu.

- ti, kteří mají rodinu vzdálenou 5, 10 nebo 20 km a potřebují s ní často hovořit , neváhejte a kupte si CB radiostanici a dobrou střešní anténu

- někteří zahoří pro vysílačky , chtějí si udělat radost a pořídit si domů pěkného koníčka pro pěkné strávení volných chvil se stejně postiženými známými současnými a budoucími, vyměňovat si podobné informace a zájmy, sdělovat si nové recepty na cukroví , jen tak celé hodiny pokecávat s mnoha dalšími na „ pásmu“ široko daleko. Nebo se také zúčastňovat s novými přáteli společných akcí různých CB klubů. Takoví si mohou koupit jen CB radiostanici . Samozřejmě my preferujeme jen uznávanou značku v celé Evropě - francouzskou CB vysílačku President. K tomu kvalitní anténu a spoustu dostupné literatury.

- někteří rádi sportují, dělají turistiku, cyklistiku, chodí s dětmi do přírody na výlety, v zimě pak jezdit lyžovat do hor u nás nebo v Rakousku atd. Mnohdy by uvítali spojení i s dětmi na výletě, táboře nebo jinde , je mnoho dalších možností . Kupte si ruční miniaturní PMR vysílačku ! Budete mile překvapeni dosahem a kvalitou modulace a v neposlední řadě radostí u Vašich dětí . Když si vyšlápnete na kopec , můžete udělat spojení i na desítky km ! Večer si pak budete mít o čem povídat. Pozor ! Doporučujeme ale jen kvalitní PMR a ne velmi levné a kvalitě tomu odpovídající PMR ze supermarketů.

- jste malá ( střední) firma a potřebujete pojítko do terénu nebo i velké budovy ? Jste montážní , stavební firma, hlídáte nějaký objekt ? Jste geodeti a stále na sebe gestikulujete a voláte ? Neváhejte a kupte si PMR ( + hands free sadu), nebo výkonnou a odolnou profesionální radiostanici značky Motorola (např. P145), případně levnější variantu od německé firmy STABO (ATP10/40), u nás vše za rozumné ceny !