Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

       

JAK ZVOLIT VHODNOU ANTÉNU

Jak zvolit vhodnou anténu ?

1) Antény mobilní určené pro montáž do automobilů

Na rozdíl od autorádia hraje u radiostanice anténa mnohem důležitější roli. Rádio může hrát ( i když ne příliš dobře) i na „ kus drátu“. Vysílačka , která současně signál nejen přijímá, ale i vysílá relativně vysokým výkonem by se podobnou „ anténu“ rychle poškodila. CB radiostanice potřebuje proto kvalitní a seřízenou anténu ( nastavuje se PSV – poměr stojatého vlnění) Tato je rozhodující, jak daleko a kvalitně se dovoláte ( bez zbytečných ztrát) . Na poruchu stanice vzniklou nevhodnou nebo neseřízenou anténou se nevztahuje záruka ! . 
Anténa by měla být pokud možno co nejdelší ( pozor na povolené délky u nás v ČR) . Naše firma prodává antény opatřené vesměs značkou 8 SD Ministerstva dopravy a i delší antény mají u antén President výjimky ze zákona . To je velká výhoda, protože  by se jinak musely antény tzv. kotvit, což je u CB antén nemožné a tak by se ty nejvýkonnější antény s nejvyšším dosahem nemohly používat. Takové antény delší jak 1 m mají největší zisk a tím i dosah. Někdo se však spokojí i s kratší anténou a tím i o něco kratším dosahem. Proto máme antény různých délek i různých parametrů. U vysokých kamionů třeba nelze použít vždy nejdelších a nejvýkonnějších antén. Praktické zkušenosti ale ukazují, že i papírově horší antény President vykazují velmi dobré výsledky, pokud jsou antény správně umístěny a naladěny . Proto se vyplatí vždy odborná montáž radiostanic a antén .
Pro ty majitele vysílaček , kteří ji používají jen občas, např. na dovolenou s přáteli nebo častěji mění auta nebo si prostě nechtějí do karoserie vrtat otvor pro anténu, doporučujeme zakoupení magnetické antény . Většinou má ale obecně o něco nižší zisk než klasická anténa , kabel od antény nelze jednoduše dostat do automobilu ( zejména v zimě) a takovou anténu je vhodné  zcela jistě na noc schovávat před zloději.

 


2) Antény stacionární

Někdy se potřebujeme spojit s přáteli nebo rodinou z domu do domu třeba na vzdálenost 5, 10, či 20 km.

Ideální řešení pro CB radiostanici je ale použití výkonných střešních antén, dostatečných délek, dobře seřízených a uzemněných vesměs na hromosvodové rozvody domů. S těmito anténami se pak dovoláme desítky km v závislosti na pozici našeho domu a momentální stav ionosféry.
V závislosti na vlnové délce CB pásma ( 27 MHZ - 11 m) se nemohou samozřejmě používat 11 m antény. Přesto jsou dostatečně dlouhé pro kvalitní signál. Zkrácení antény proti ideální délce je řešeno u výrobce pomocí zkracovacích cívek na délky odpovídající zpravidla - 1 lambdě - cca 5,5m nebo u 5/8 lambda - cca 6,5 m . Délky i provedení cívek se mohou ale u výrobců lišit. Kromě tzv. jednodušší půlky mají vesměs výkonnější pětiosminy nebo sedmiosminy atd. ještě navíc radiály. Jejich počet nezvyšuje zisk antény , ale vyzařovací efekt. Zpravidla stačí 3 radiály, naše nejvýkonnější anténa President Black Pirate jich má třeba 5 a patří k absolutní špičče ( sedmiosmina)  pro své prvotřídní provedení i odolnost proti povětrnostním podmínkách . Obecně platí, že pětiosmina je výkonnější  než kratší půlka. Ale výkonnější anténa zase může za jistých podmínek stavu ionosféry vykázat větší rušení pro svou větší citlivost, takže můžete mít s příjmem i vysíláním větší problémy. Obecně platí, že na běžné spojení stačí půlka. Výkonná anténa Vám pak umožní za příznivých podmínek  vytvořit řadu rekordních spojení a umocnit radost z tohoto pěkného koníčka.   Proto mají někteří ortodoxní fandové i 2 antény – citlivější a méně citlivou , podle aktuálního stavu ionosféry.
Každá anténa má tedy své výhody i nevýhody a záleží na tom , na jakou vzdálenost chceme vlastně zpravidla vysílat , jakou máme radiostanici  a také pozici Vašeho vysílacího místa.  Je velký rozdíl, jestli jste na kopci nebo v dolíčku, ve městě nebo volné přírodě atd.