Jak zvolit vhodnou anténu ?
1) Antény mobilní určené pro montáž do automobilů
Na rozdíl od autorádia hraje u radiostanice anténa mnohem důležitější roli. Rádio může hrát ( i když ne příliš dobře) i na „ kus drátu“. Vysílačka , která současně signál nejen přijímá, ale i vysílá relativně vysokým výkonem by se podobnou „ anténu“ rychle poškodila. CB radiostanice potřebuje proto kvalitní a seřízenou anténu ( nastavuje se PSV – poměr stojatého vlnění) Tato je rozhodující, jak daleko a kvalitně se dovoláte ( bez zbytečných ztrát) . Na poruchu stanice vzniklou nevhodnou nebo neseřízenou anténou se nevztahuje záruka ! .
Anténa by měla být pokud možno co nejdelší ( pozor na povolené délky u nás v ČR) . Naše firma prodává antény opatřené vesměs značkou 8 SD Ministerstva dopravy a i delší antény mají u antén President výjimky ze zákona . To je velká výhoda, protože by se jinak musely antény tzv. kotvit, což je u CB antén nemožné a tak by se ty nejvýkonnější antény s nejvyšším dosahem nemohly používat. Takové antény delší jak 1 m mají největší zisk a tím i dosah. Někdo se však spokojí i s kratší anténou a tím i o něco kratším dosahem. Proto máme antény různých délek i různých parametrů. U vysokých kamionů třeba nelze použít vždy nejdelších a nejvýkonnějších antén. Praktické zkušenosti ale ukazují, že i papírově horší antény President vykazují velmi dobré výsledky, pokud jsou antény správně umístěny a naladěny . Proto se vyplatí vždy odborná montáž radiostanic a antén .
Pro ty majitele vysílaček , kteří ji používají jen občas, např. na dovolenou s přáteli nebo častěji mění auta nebo si prostě nechtějí do karoserie vrtat otvor pro anténu, doporučujeme zakoupení magnetické antény . Většinou má ale obecně o něco nižší zisk než klasická anténa , kabel od antény nelze jednoduše dostat do automobilu ( zejména v zimě) a takovou anténu je vhodné zcela jistě na noc schovávat před zloději.
2) Antény stacionární
Někdy se potřebujeme spojit s přáteli nebo rodinou z domu do domu třeba na vzdálenost 5, 10, či 20 km.
Ideální řešení pro CB radiostanici je ale použití výkonných střešních antén, dostatečných délek, dobře seřízených a uzemněných vesměs na hromosvodové rozvody domů. S těmito anténami se pak dovoláme desítky km v závislosti na pozici našeho domu a momentální stav ionosféry.
V závislosti na vlnové délce CB pásma ( 27 MHZ - 11 m) se nemohou samozřejmě používat 11 m antény. Přesto jsou dostatečně dlouhé pro kvalitní signál. Zkrácení antény proti ideální délce je řešeno u výrobce pomocí zkracovacích cívek na délky odpovídající zpravidla - 1 lambdě - cca 5,5m nebo u 5/8 lambda - cca 6,5 m . Délky i provedení cívek se mohou ale u výrobců lišit. Kromě tzv. jednodušší půlky mají vesměs výkonnější pětiosminy nebo sedmiosminy atd. ještě navíc radiály. Jejich počet nezvyšuje zisk antény , ale vyzařovací efekt. Zpravidla stačí 3 radiály, naše nejvýkonnější anténa President Black Pirate jich má třeba 5 a patří k absolutní špičče ( sedmiosmina) pro své prvotřídní provedení i odolnost proti povětrnostním podmínkách . Obecně platí, že pětiosmina je výkonnější než kratší půlka. Ale výkonnější anténa zase může za jistých podmínek stavu ionosféry vykázat větší rušení pro svou větší citlivost, takže můžete mít s příjmem i vysíláním větší problémy. Obecně platí, že na běžné spojení stačí půlka. Výkonná anténa Vám pak umožní za příznivých podmínek vytvořit řadu rekordních spojení a umocnit radost z tohoto pěkného koníčka. Proto mají někteří ortodoxní fandové i 2 antény – citlivější a méně citlivou , podle aktuálního stavu ionosféry.
Každá anténa má tedy své výhody i nevýhody a záleží na tom , na jakou vzdálenost chceme vlastně zpravidla vysílat , jakou máme radiostanici a také pozici Vašeho vysílacího místa. Je velký rozdíl, jestli jste na kopci nebo v dolíčku, ve městě nebo volné přírodě atd.